TÉMA Zuby

Zoubky našich dětí

Víte, že u nás má pětileté dítě v průměru téměř čtyři zubní kazy a pouhá necelá třetina dětí má zuby bez jediného kazu? Navíc skoro tři čtvrtiny jejich zkažených zubů zůstávají neošetřeny. Co proti tomu dělat?

1. Pravidelné zubní prohlídky

Děti mají nárok na preventivní prohlídku každý půlrok. Poprvé by ji měly zažít mezi 1. - 2. rokem života, tedy v době, kdy lékař zuby pouze prohlédne, ale ještě nemusí žádný ošetřovat. Navštivte hygienistku nebo zubaře jen tak - povození na křesle, případně podívání se u paní zubařky na věci, které používá, bývá pro děti nevídaný zážitek a neodradíte je hned napoprvé tím, že jsou k něčemu nuceny. Třeba dostanou i obrázek nebo malý dárek od paní zubařky a příště se budou těšit.

Nevyhrožujte zubařem, toto vážně nezabírá. Zubní lékaři ani dentální hygienistky nedoporučují, aby se dětem vyhrožovalo vrtáním a bolestí v zubních ordinacích. Negativní výroky v souvislosti s návštěvami zubaře jsou naprosto nevhodné. Návštěva u zubaře není důvod k lítosti a používat zubaře jako výhrůžku naruší vztah dětí ke stomatologovi, který už se nemusí nikdy napravit. Mimochodem, víte, že kaz má už 40% tříletých dětí?

 

2. Dodržení ústní hygieny

Je důležité zabraňovat tvorbě plaku. Jak? Čištěním zubů, a to už od prořezání prvního. Ze začátku se zoubky čistí navlhčeným hadříkem nebo vatičkou po každém krmení, po prořezání stoliček přecházíme na dětský kartáček, pastu používáme zhruba od dvou let. Dětem, kterým se zoubky teprve prožezávají, je vhodné dávat na hraní (a okusování) dětský kartáček, aby ho už odmalinka považovaly za nedílnou součást hygieny. K dostání jsou kartáčky pro kojence, nebo jim lze čistit zuby nástavcem na prst. U nejmenších dětí čistí zoubky rodiče, od 2-3 let bývá možné začít s nácvikem čistění, při kterém by rodiče měli pomáhat.

Je důležité vybrat správný typ kartáčku a pravidelně ho obměňovat. Je výhra, když se podaří čistit zoubky zábavnou formou (třeba soutěžením s dospělými nebo s použitím malých barevných přesýpacích hodin, které odměřují čas na čištění), veselým kartáčkem s obrázky, který si děti vyberou třeba samy.

Zubní pasta by se měla používat dětská (je jemnější, obsahuje menší množství fluoru a dětem líp voní i chutná), na jedno čištění množství velikosti hrášku. Zuby by se měly čistit dvakrát denně (ráno po snídani a večer po večeři) po dobu 2 - 3 minut, i když důležitější než doba je technika čištění. Po večerním čištění by už děti neměly nic jíst (ani jablíčko nebo pít sladké čaje či šťávy).

Když se vám nedaří přimět ratolest k čištění zoubků, zkuste si pomoct písničkami, říkadly nebo pohádkami třeba o Zoubcích, Kazících, Kazizubech, zlých červících, kteří ničí zuby. Starší děti mohou během dne po jídle žvýkat žvýkačky bez cukru, zvýšená tvorba slin přispívá k odstranění zbytků jídla z úst a snižuje hodnotu kyselého prostředí v ústech.

 

3. Fluoridace

Fluor zvyšuje odolnost zubní skloviny proti působení kyselin. Např. fluoridace vody (dnes se již u nás neprovádí, ale fluoridy jsou obsaženy v některých minerálních vodách - Hanácká kyselka, Mattoni, Poděbradka...) snižuje kazivost zubů o 60 %, samotné čištění zubů o 30%. Fluoridy je možné dále dodávat ve formě tabletek (je lepší tabletku nepolykat, ale nechat ji rozpustit v ústech), sůl s fluoridy (pozor, malým dětem by se nemělo jídlo přisolovat), fluoridové gely a zubní pasty a vody s fluorem. Doporučené množství fluoru je 1 mg denně. Větší množství fluoru neznamená lepší ochranu před kazem, naopak může dojít k předávkování (předávkování neohrožuje zdraví dítěte, ale může se projevit např. bílými skvrnami na zubní sklovině).

 

4. Dbejte na správnou výživu

Strava by měla být pestrá. Když má kojenec zoubky, dávejte mu jídlo, které může kousat a tudíž tolik neulpívá na zubech, jako např. sladké kašičky. Čím déle má dítě sladkost v puse, tím je větší riziko vzniku zubního kazu. Je jedno, jestli tou sladkostí je čokoláda nebo kojenecká lahvička se sladkým čajem. Stejný účinek jako sladký čaj má prý i mateřské mléko. Je tedy důležité po sladkostech dětem čistit zuby, na noc dávat k pití neslazené nápoje a kojence co nejdřív navykat na pití z hrnečku místo láhve se savičkou.

 

5. Nepřenášejte své bakterie na děti

Bývá častým zvykem, že když matka krmí své dítě  jeho lžičkou ochutnává z jeho talíře (např. má-li pokrm vhodnou teplotu, předvádí, jak je jídlo dobré atd.). To rozhodně není správné, má-li sama v ústech kazotvorné bakterie, může je přenést i na dítě. Navíc v jídle o teplotě lidského těla se bakteriím dobře daří a mohou se tak krásně množit.

Se správnou technikou čištění zubů nebo s výběrem vhodného kartáčku by vám měl poradit váš zubní lékař.

 

Co vaše dítě a čištění zubů?

Zoubky našich dětí patří do témat
 • Zuzana 18.04.2012 18:48:30

  tak jedna mala holcicka si nechtela cistit zoubky a strasne pri tom silela. Nevedeli vubec proc, az zjistili, ze ma uplne rozdrcenou sklovinu. Chudinka mala.Museli ji dopovat Nurofenem od bolesti a ted to nejak resi.

 • Petra 23.10.2011 22:07:58

  Dobrý článek o čištění zubů dětem jsem našla na blogu pro maminky Bizy-bee.com, jsou tam i básničky a videa s písničkami pro motivaci těch nejzarputilejších odpůrců čištění zubů.

  http://www.bizy-bee.com/holky/materstvi/218-jak-primet-dite-k-cisteni-zubu

 • čištění zoubků Lenka 11.03.2010 11:27:04

  Tak my máme přesně opačný problém, náš dráček si zase vůbec zuby čistit nechce. Je to vždycky se strašným vzpíráním a dohadováním.

 • elektrický zubní kartáček Michala 10.03.2010 10:24:38

  Naše malá chce používat elek. zubní kartáček, protože vidí nás, že ho používáme. Je jí rok a půl, koupili jsme jí ten dětský. Tak snad neděláme něco špatně.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zuby

 • 10.05.2015 18:05 zuby a ústní sprcha

  Ahoj, mám docela špatné zuby, tak mi zubařka jako prevenci doporučila ještě ústní sprchu. Nemáte…

 • Karla 17.05.2015 21:05 zuby a ústní sprcha

  Já ji doma mám od Vánoc a jsem s ní spokojená :) Používám ji teda jen večer, ale i tak mám pak…

 • 19.03.2015 08:03 Deprese

  Stres a deprese z způsobena policiji Dnes 15.3.2015 Policie se ke mně chovala jak zločinci napa…

 • Lenča 17.05.2015 18:05 zuby a ústní sprcha

  Ahoj, já ji moc nepoužívám, ale naši hlavně mamka ji používá každej den. Myslím, že to super…

 • H. 05.12.2011 10:12 Nespavost po porodu

  Hanafi ja nespala skoro rok (v noci jsem dlouho usinala, budila se co dve hodiny a k po treti…

 • 24.01.2013 01:01 OK GEL

  OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

 • OK GEL = první POMOC doma i na CESTÁCH DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA Pomáhá s akné, afty, křečové žíly, o…

 • Aurelia 23.08.2014 12:08 exem dětí

  ... ahojky všem alergikům a spol..... mé dítě se poprvé osypalo 4 den po porodu, když mu píchly…

 • Marika 16.02.2015 20:02 Posílení imunity

  Oslabená imunita je v tomto období téměř běžný jev. Je však potřeba zatnout zuby a snažit se dělat…

 • Lucka 15.04.2015 16:04 Šikana na pracovišti

  Chtěla bych se zeptat jak vyřešit šikanu na pracovišti od své nadřízené a kolegyně a přitom…

 • Lucie 25.04.2016 22:04 zuby a ústní sprcha

  Používáte někdo na zubynějakou bělící zubnípastu? Pomáhá to? Našlajsem si tuhlehttps://www.ageo…

 • Míla 08.01.2017 14:01 hubnutí

  Hořčík: podílí se na metabolismu energie, pomáhá udržovat normální funkčnost svalů a nervů,…

 • 05.07.2017 23:07 Umělý chrup

  Nevíte, co je vhodné na bolest dásní způsobenou umělým chrupem ? Babička si nechala udělat nové…

 • Zorka 11.08.2017 22:08 zuby a ústní sprcha

  Kvalitní zubní kartácek, mezizubní nit a mezizubní kartácek a pravidelná péče. Zuby mám pomerne…

 • já věřím účinkům bylinek a taky se mi osvědčili, například jsem používala kosmetiku na zuby a…

 • simona 20.12.2017 08:12 zuby a ústní sprcha

  ahojky,vždycky jsem chtěla mít bělejší zuby a jedinou pastou kterou jsem toho docílila byla…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku